Leasing samochodowy czy kredyt?

Leasing samochodowy czy kredyt?

Przy zakupie nowego pojazdu każdy z nas zastanawia się w jakiej formie będziemy spłacać zobowiązanie. Wiele osób uważa, że dogodniejszą formą spłaty jest kredyt samochodowy. Jest to rzeczywiście prawda, jeżeli zwraca się uwagę na koszty. Leasing samochodowy jest zazwyczaj nieco droższy niż kredyt samochodowy. Jeżeli jednak osoba jest zatrudniona na zasadzie prowadzenia własnej działalności gospodarczej różnice w kosztach kredytu i leasingu samochodowego nie są już tak znaczne. Wynika to z faktu, że polskie prawo podatkowe zezwala korzystającym prowadzącym własną działalność gospodarczą wliczyć koszty związane z spłatami miesięcznych opłat, w koszty uzyskania przychodów.

Przy podejmowaniu tak poważnej decyzji trzeba się jednak zastanowić czy kryterium kosztów jest jedynym istotnym czynnikiem, który pomoże nam wybrać najodpowiedniejszą metodę finansowania. Kredyt może być tańszą metodą, ale dla wielu osób ze względu na inne kryteria może być odpowiedniejszy leasing samochodowy. Nie ma zatem szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, „co jest lepsze?”. Należy przeanalizować ogół problemu i zdać sobie sprawę ze swoich potrzeb, a jak wiadomo każdy człowiek jest inny i co za tym idzie ma inne potrzeby. Zastanówmy się zatem co może pomóc w wyborze odpowiedniej metody finansowania.

Indywidualne kryteria oceny poszczególnych metod finansowania.

Na końcowy efekt porównania metod finansowania może wpływać wiele czynników i każdy z osobna może mieć decydujący wpływ na naszą decyzję m.in.: wymagane dokumenty, minimalizacja miesięcznej raty, opłaty wstępne, skutki podatkowe, ulgi podatkowe, czas realizacji, możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Jeżeli nie wiemy czy zdecydować się na kredyt czy leasing samochodowy powinniśmy zwrócić uwagę na nad własnymi kategoriami wyboru, które mogą wyglądać następująco:

·         Wyspecjalizowany sprzedawca finansowy – zastanowić się czy firma leasingowa lub bank dotrzymuje ustalonych warunków, rzetelnie przekazuje informacje i ogólna sprawność procedury. Należy przy tym zauważyć, że nie liczą się tu opinie o instytucji, ale podejście jej doradców.

·         Formalno-prawne skutki – czy jest możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania (z góry), konieczność rejestracji pojazdu przy podpisaniu umowy o leasing, zmiana jakichkolwiek dokumentów, wymogi unijne, czas trwania umowy itp.

·         Finansowanie – czy są uwzględnione wstępne wpłaty, suma wszystkich rat, prowizje, dodatkowe koszty, maksymalny okres, wykup przedmiotu itp.

·         Procedury i czas – czy wymagana jest jakakolwiek dokumentacja, w jaki sposób zostaje zawarta umowa, ustalanie maksymalnych okresów czy z góry określone itp.

·         Warunki zakupu – wybór formy sprzedaży spośród: faktury VAT, faktury VAT marża, umowa kupna-sprzedaż itp. Dzięki tej kategorii można w łatwy sposób zdecydować się na jedną z metod finansowania lub zrezygnować z jednej z nich.

Porównanie metod finansowania.

Mając już niewielki zarys tego jak powinna wyglądać nasza analiza, możemy przystąpić to przykładowego porównania kredytu i leasingu samochodowego:

1.      Kredyt samochodowy:

a.       Możliwość wcześniejszej spłaty (z góry) – kredyt samochodowy pozwala w każdy momencie umowy wcześniej spłacić kredyt,

b.      Okres finansowania – od 0 do 120 miesięcy. Maksymalny okres kredytowania zależy od wieku pojazdu,

c.       Koszt uzyskania przychodu – odsetki oraz amortyzacja. Wg limitu na 2011 rok możliwość jednorazowej amortyzacji to w miesiącu zakupu w kosztu wchodzi do 197.000zł, a później odsetki od kredytu,

d.      Możliwość mniejszych rat – im dłuższy okres kredytowania tym niższe raty, lub w przypadku gdy udział własny jest większy. 10 lat to maksymalny okres kredytowania zakupu pojazdów.

e.       Udział własny – od 0 do 95% tzn. duża elastyczność wysokości udziału własnego. Możliwość finansowania ubezpieczenia lub innych potrzeb kredytobiorcy,

f.       VAT – możliwość rozliczenia lub zwrotu całości podatku VAT bez względu na wysokość udziału własnego,

g.      Kradzież lub kasacja samochodu – ubezpieczenie jest przeznaczane na pokrycie pozostałego do spłaty kapitału. Nadwyżka zwracana kredytobiorcy.

2.      Leasing samochodowy:

a.       Możliwość wcześniejszej spłaty (z góry) – warunkiem wcześniejszej spłaty jest czas trwania umowy nie krótszy niż 40% okresu amortyzacji tzn. 24 miesiące. Bardzo niekorzystne jest rozwiązywanie umowy na leasing samochodowy,

b.      Okres finansowania – 24/36 do 84 miesięcy. Pod warunkiem, że umowa jest zawarta na czas nie krótszy niż 40% okresu amortyzacji,

c.       Koszt uzyskania przychodu – wstępna wpłata oraz miesięczne raty leasingowe,

d.      Możliwość mniejszych rat – zmniejszenie rat poprzez wydłużenie umowy do 84 miesięcy, zwiększenie wartości wykupu lub udziału własnego,

e.       Udział własny – od 0 do 49%. 10% od wartości netto 23% VAT, często biorąc nowy samochód możliwość 1%,

f.       VAT – możliwość rozliczenia lub zwrotu całości podatku VAT zawartego w udziale własnym,

Kradzież lub kasacja samochodu – ubezpieczenie pokrywa sumy zdyskontowane pozostałych rat leasingowych wraz z wykupem. Nadwyżka zwracana leasingobiorcy lub dopłacenie przez leasingobiorcę w przypadku niedoboru.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × one =